Kao dio naše redovite djelatnosti organizirali smo internetsku stranicu na kojoj svaki član ima korisničko ime i lozinku i sam uređuje svoj profil i objavljuje članke, teorijske tekstove, informacije o svojim izložbama i tekstovima u katalozima izložbi, i sl. (struktura stranice usklađena je s onom AICA International).
Također, u svibnju 2019. je izašla iz tiska knjiga Eveline Turković o auditivnoj dimenziji umjetnosti odnosno umjetnosti zvuka, pod nazivom „Slika od zvuka, Zvuk u vizualnim umjetnostima“ (292 str., meki uvez) u suizdavaštvu s Durieuxom. Dizajn naslovnice knjige potpisuje Igor Kuduz, korekture teksta je provela Rosanda Tometić, autorice prijevoda su Biljana Romić, Snježana Veselica Majhut i Vesna Meštrović. Potom, autori fotografija objavljenih u knjizi su Marko Ercegović, Damir Žižić, Antun Maračić i Tomislav Turković. Objavu knjige financirali su Ministarstvu kulture RH i Grad Zagreb, Gradski ured za kulturu.
U pripremi je objava (do 30.6.2020.) knjige „Pro & protiv: Kritički tekstovi, predgovori i polemike 1979 – 2018.“ Antuna Maračića kao dobitnika Godišnje nagrade HS AICA za 2017. (nagrada je dodijeljena krajem 2018. godine). Iznimno je značajno sada dobiti pregled cijelog njegovog arhiva i dosadašnjeg rada, stavova i pogleda, kao doajena hrvatske suvremene umjetnosti, likovne kritike i s nizom već povijesnih kustoskih i angažmana kao voditelj izložbenih institucija i prostora. Knjiga je koncepcijski podijeljena na poglavlja: Zagovor inovacije / Kako privoljeti čitatelja za suvremenu umjetnost, Kritika kao čin otpora, Umjetnost kao svjetonazorski iskaz. Urednica knjige je Evelina Turković, a autorica predgovora knjige dr. sc. Sandra Križić Roban.
Odlukom Godišnje skupštine 28.12.2018. HS AICA obnovila je suradnju s Međunarodnom AICA-om na način i dolaženja na sastanke, izvještavanja o radu nacionalne sekcije, organizacije poslovanja na globalnoj tj. internacionalnoj razini. U Parizu sam, kao predstavnik Hrvatske sekcije AICA-e sudjelovala u radu Administrativnog vijeća (Administrative Council Meeting) AICA-e , na službenom putovanju 22. do 25. ožujka 2019. O tome je predan zaseban opširniji izvještaj. Također sam putovala na 52. kongres i Godišnju skupštinu (General Assembly) Međunarodne AICA-e, Köln/Berlin, Njemačka.Putovanje je trajalo od 30. rujna (polazak, let Zg-Köln) do 6. listopada (povratak, let Berlin-Zg) 2019. godine. U Kölnu je 2. listopada 2019. od 14 do 18 sati održana Godišnja skupština AICA-e, u velikoj dvorani Akademije medijske umjetnosti. Na sastancima i na samoj Godišnjoj skupštini bilo je riječi o cenzuri, nedostatku i modifikaciji medijskog prostora za likovnu kritiku, proslavi 70. obljetnice AICA-e (osnovao ju je UNESCO u Parizu 1949. godine), organizaciji idućeg kongresa, 2020. godine. O putovanju je predan zaseban opširniji izvještaj.
U 2019. godini Izvršni odbor HS AICA održao je 4 sastanka i 3 virtualna sastanka. HS AICA djelovala je u okviru Klastera strukovnih udruga na području likovnih umjetnosti na prijedlozima korekcija nacrta Zakona o umjetničkoj djelatnosti Ministarstva kulture, te je nazočila sastancima Klastera 18. i 27. veljače, 5. ožujka, 16. travnja, 5. lipnja, 5. srpnja u ULUPUH-u i prethodno istog dana u Državnom arhivu (sastanak je sazvalo Ministarstvo kulture i nazočila mu je ministrica kulture dr. sc. Nina Obuljen Koržinek). Naše je stavove dalje trebala zastupati Radna skupina za izradu Zakona o obavljanju umjetničke djelatnosti, a pritom tražimo da u Zakon budu uvršteni i kustoski-kustoske prakse i teoretičari likovnih i vizualnih umjetnosti, osim likovnih kritičara koji su u HZSU ranije dobivali status u okviru umjetnosti književnosti. Smatramo da bismo trebali biti jedna od djelatnosti u okviru likovnih-vizualnih umjetnosti (likovni kritičari i teoretičari te kustosi), slično kao što status imaju riješen filmski i kazališni kritičari, te smo protiv našeg svrstavanja u „ostale stručnjake u kulturi“, a taj je stav postao i službeni stav Klastera strukovnih udruga za likovno područje. Posebno je HS AICA pozvana na sastanak s državnim tajnikom Min. kulture Krešimirom Partlom 4. travnja 2019., vezano uz našu molbu odnosno traženje da se HS AICA uvrsti na popis umjetničkih strukovnih udruga na temelju čijih potvrda se ostvaruju porezne olakšice, kako naši članovi ne bi bili prisiljeni biti članovima još najmanje jedne strukovne udruge (najčešće ULUPUH-a) ne bi li ostvarili status umjetnika i stekli pravo na porezne olakšice. Dogovoreno da naša molba s tim u vezi neće biti rješavana prije donošenja novog Zakona, ali potom da ćemo imati priliku steći taj status s obzirom na dokidanje ranijeg ograničavajućeg kriterija o brojnosti članstva. Sastanku su nazočili Krešimir Partl i Nevena Tudor (Ministarstvo kulture) te Branko Franceschi i Silva Kalčić (HS AICA).
HS AICA se je 29. srpnja 2019. javno očitovala protiv zatvaranja Malog salona Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, a uoči statusa Europske prijestolnice kulture 2020. Potom, 18. listopada 2019. Izvršni odbor HS AICA uputio je dopis Ministrici kulture, dr. sc. Nina Obuljen Koržinek te Konzervatorskom odjelu u Rijeci, pročelnici dr. sc. Biserki Dumbović Bilušić s prijedlogom da se Mali salon u Rijeci s obzirom na kontinuitet izložbene djelatnosti, zaštiti kao kulturno dobro, odnosno s molbom za njegovim stjecanjem statusa zaštićenog kulturnog dobra temeljem Zakona o zaštiti o očuvanju kulturnih dobara (Narodne novine br. 69/1999 i dr.). U predmetu se pozivamo na komparativne primjere zaštite djelatnosti u Splitu: Kino Karaman, Salon Galić, Galerija fotografije i Foto klub Split i druge. Zahvaljujući 89 godina dugoj izložbenoj djelatnosti Mali salon stekao je izuzetan kulturološki značaj, neusporediv s bilo kojom srodnom institucijom u Rijeci i cijeloj državi. U prikupljanju potrebne dokumentacije (popisa izložbi i manifestacija održanih u tom prostoru, izbora kataloga i sl.) koja je poslana kao privitak molbi surađivali smo s Upravnim odborom MMSU-a u Rijeci, koji se je potom pridružio našem traženju.
Programi u području vizualnih umjetnosti u 2019. bili su javni razgovori s našim doajenima pod nazivom „AICA: DIJALOZI“ te Radionice „Što je suvremena umjetnost/Pisati o suvremenoj umjetnosti“ u suradnji s ULUPUH-om Zagreb i Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Splitu, od 12. prosinca 2019. do 10. ožujka 2020. godine. Radionice se održavaju u Zagrebu i Splitu, te je sastavni dio programa bio Simpozij Pisati o suvremenoj umjetnosti održan 17. prosinca. U okviru programa „AICA: DIJALOZI“ s dr. sc. Matkom Meštrovićem razgovarali su Darko Fritz, Maroje Mrduljaš te Ruža Martinis u Muzeju Mimara 9. prosinca 2019., s Igorom Zidićem razgovarali su dr. sc. Dragan Damjanović, Igor Loinjak te Tin Rajković u Matici hrvatskoj 20. prosinca 2019., s Jadrankom Vinterhalter razgovarali su dr. sc. Leonida Kovač, Darko Šimičić te Miona Muštra u KIC-u 16. siječnja 2020. te je posljednji razgovor, sa Želimirom Koščevićem – s kojim razgovaraju Bojan Krištofić, dr. sc. Sandra Križić Roban te dr. sc. Sanja Horvatinčić, predviđen za 26. veljače 2020. Snimatelj i fotograf je Bojan Mrđenović, a konačni ishod programa su jednosatni video zapisi razgovora, koji će biti arhivirani i prezentirani u izložbenom i internetskom formatu, te transkribirani.
Godišnja skupština održana je 17. prosinca 2019. u Muzeju Mimara, te je na njoj odlučeno da je dobitnik Godišnje nagrade HS AICA Želimir Koščević (jednoglasno), a nove su članice HS AICA postale Irena Bekić (1 suzdržan glas), Dragana Modrić (2 suzdržana glasa), Tanja Trska (3 suzdržana glasa) i Sandra Uskoković (2 suzdržana glasa).
U Zagrebu, 17. veljače 2020.
Za HS AICA
Silva Kalčić, predsjednica