Rad samostalnih umjetnika
Nakon slučaja u Zagrebu od 28. travnja ove godine, kad je Senat Sveučilišta na prijedlog rektora odbio imenovati filologa Nevena Jovanovića za dekana Filozofskog fakulteta u okviru istog Sveučilišta, a čiji je prijedlog programa i kandidaturu podržalo Vijeće tog fakulteta, sada svjedočimo riječkom srodnom slučaju – Odbor za kulturu Grada Rijeke u petak nije potvrdilo imenovanje Branke Benčić za ravnateljicu Muzeja moderne i suvremene umjetnosti (MMSU).
U tekstu natječaja za ravnatelja/icu u četverogodišnjem mandatu, raspisanom početkom lipnja ove godine, bilo je propisano da kandidati, uz prijedlog programa muzeja trebaju dostaviti ispis elektroničkog zapisa podataka HZMO-a ili potvrdu o podacima evidentiranim u matičnoj evidenciji HZMO-a u izvorniku ili ovjerenoj preslici, kojim bi dokazali rad u muzeju (5 godina) ili u kulturi (10 godina). Između na natječaj pristiglih kandidatura, Upravno vijeće Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka (u sastavu: Sabina Salamon, Damir Šegota, Damir Stojnić i Volga Rena) predložilo je Branku Benčić za novu ravnateljicu Muzeja, no Odbor za kulturu Grada Rijeke nije prihvatio njihov Prijedlog Odluke o imenovanju jer „netko može biti slobodni umjetnik, i ministarstvo mu uplaćivati staž, ali ne mora nužno i raditi“ (izvor: http://kulturistra.hr/lang/hr/2020/07/odbor-za-kulturu-grada-rijeke-stopirao-imenovanje-branke-bencic-na-mjesto-ravnateljice-mmsu-a/ od 11. srpnja 2020.).
Prema Zakonu o radu naše zemlje, status slobodnog umjetnika, za koji su vrlo rigidni uvjeti za prijem u članstvo prema kriteriju „posebnih zasluga za promicanje hrvatske kulture u svijetu“, uz periodičku revizije članstva na način provjere i potvrde kontinuiranog rada i aktivnosti samostalnih umjetnika, automatski podrazumijeva staž u kulturi. Branka Benčić je na natječaj podnijela potvrdu tako stečenog radnog staža Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, i ako je ta potvrda vjerodostojni izvorni dokument, tada je njezin formalni staž u kulturi neupitan. Neformalno, cijeloj kulturnoj zajednici poznato je da je Branka Benčić bila povjerenica i selektorica Hrvatskog paviljona na Venecijanskom bijenalu 2017., a savjetnica kustosa na Bijenalu arhitekture u Veneciji 2018.
Ne ulazeći u valorizaciju odabranika/ice za svojeg budućeg ravnatelja Upravnog vijeća MMSU-a, dajemo punu podršku njihovom pravu na samostalno odlučivanje, kao i mogućnost odabira novog člana kolektiva. Također pozivamo na osvještavanje činjenice da je djelatnost samostalnih umjetnika uistinu rad, a pravno gledavši posao, s radnim stažom i svim pravima i obavezama koje iz toga proizlaze.
Kolegica Branka Benčić također je više od deset godina članica Hrvatske sekcije Međunarodnog udruženja likovnih kritičara – HS AICA, te Studijske sekcije ULUPUH-a. Drugim riječima, strukovnih udruga koje demokratski, javnim glasanjem na godišnjoj skupštini (HS AICA) ili žiriranjem (ULUPUH) na temelju pregleda ukupnog i recentnog rada te biografije kandidata za članstvo, prema vrlo strogim i jasnim kriterijima i sustavu bodovanja biraju svoje članove.
U Zagrebu, 13. srpnja 2020.
Silva Kalčić, predsjednica HS AICA
Iva Körbler, predsjednica Studijske sekcije ULUPUH-a