Hrvatska sekcija Međunarodnog udruženja likovnih kritičara – AICA ima i skraćeni naziv Hrvatska sekcija AICA ili HS AICA. HS AICA je udruga je u sastavu međunarodne nevladine organizacije AICA, što je akronim od franc. Asssociation internationale des critiques d’art, odnosno Međunarodnog udruženja kritičara likovnih umjetnosti sa sjedištem u Parizu utemeljenog na kongresu UNESCO-a 1949. godine te djelujući od 1950. godine. Putem članstva u HS AICA naši članovi postaju i članovi AICA-e International. Uz naziv na hrvatskom jeziku, HS AICA stoga rabi i naziv na engleskom jeziku koji glasi: International Association of Art Critics – Croatian Section, te naziv na francuskom jeziku koji glasi: Association Internationale des Critiques d´Art – Séction Croate. Hrvatska sekcija AICA osnovana je 1992. godine s Marijanom Susovskim kao prvim predsjednikom, uz višedesetljetni prethodni kontinuitet iste u okviru nacionalne sekcije nekadašnje Jugoslavije. 1954. godine je, vro brzo nakon međunarodne, oformljena Jugoslavenska sekcija AICA čiji je prvi kongres održan 1957. u Dubrovniku. Tako duga tradicija HS AICA znači i da udruženje ima visoki stupanj autoriteta u društvu za područje likovne kritike i vizualne umjetnosti i kulture uopće te donosi sa sobom niz drugih prednosti navedenih u ovom dokumentu.
Članovi HS AICA su profesionalni i povremeni likovni kritičari, što uključuje i arhitekturu i dizajn, najugledniji kustosi hrvatskih muzeja i galerija te sveučilišni profesori i povjesničari umjetnosti; vrhunski profesionalci ne samo u području likovnokritičarskog pisanja, nego i organizacije izložbi, vođenja niza važnih institucija i organizacija u zemlji itd. Ta činjenica odražava se i u sastavu Izvršnog odbora HS AICA-e, kako sadašnjeg, tako i prijašnjih i budućih. Riječ je o ljudima koji imaju izvrsne kontakte u Hrvatskoj i inozemstvu i sposobni su voditi projekte od nacionalnog i internacionalnog značaja. Članovi HS AICA-e profesionalno djeluju u svim većim gradovima u Hrvatskoj, promovirajući vrijednosti naše struke.
Ciljevi razvoja i programska koncepcija udruge su razvoj umjetničke kritike kao discipline i doprinos njenoj metodologiji, zaštita etičkih i profesionalnih interesa svojih članova i unapređivanje njihovih prava, učvršćivanje veza među članstvom putem međunarodnih skupova, razmjena informacija s područja likovnih umjetnosti, odnosno teorije i kritike na međunarodnoj razini te doprinos međusobnom razumijevanju i uvažavanju različitih kultura. HS AICA planira nastaviti uspostavljati veze sa sekcijama drugih zemalja, surađivati na zajedničkim programima, skupštinama i kongresima, stručnim i tematskim skupovima, raditi na zajedničkim istraživanjima i projektima drugih nacionalnih sekcija.
Misija HS AICA je promoviranje značaja i osiguravanje razvoja nezavisne i relevantne likovne kritike u Republici Hrvatskoj, te njeno snažno pozicioniranje i meritorna uloga unutar nacionalnog i međunarodnog kulturnog kruga. I konačno, ostvarenje utjecajnog i nezavisnog kritičkog diskursa koji će poticajno djelovati na razvoj vizualnih umjetnosti i šireg područja vizualnih komunikacija te aktivno doprinijeti njihovoj javnoj promociji te općem kulturnom i demokratskom razvoju Republike Hrvatske.
HS AICA će intenzivirati svoje aktivnost u zaštiti etičkih i profesionalnih interesa svojih članova i unapređivati njihova prava, te aktivno djelovati kroz institucije sustava ukoliko dođe do njihove povrede. Zbog nedostatnog ili nepostojećeg obrazovnog programa koji bi budućim kritičarima pružio znanja osnovnih vještina pisanja likovne kritike, HS AICA organizira radionice likovne kritike u kojima relevantni kritičari svim građanima, a kao dodatni kurikulum studentima i diplomantima Odsjeka za povijest umjetnosti i srodnih odsjeka Filozofskih fakulteta u Rijeci, Splitu, Zadru, Zagrebu i Osijeku, umjetničkih akademija i studija novinarstva, dizajna i arhitekture te diplomskog studija teorije mode, prenose osobna iskustva u specifičnostima pisanja za različite medije. Polaznici tečaja bit će budući članovi HS AICA.
S obzirom na neprekidno sužavanje medijskog prostora namijenjenog likovnoj kritici, HS AICA u narednom razdoblju planira niz javnih tribina te sudjelovanja u odgovarajućim panel diskusijama i tematskim emisijama, koja će problematizirati drastično smanjivanje kulturnih rubrika i medijskog vremena posvećenog kulturnim sadržajima.
HS AICA dodjeljuje Godišnju likovnu kritiku HS AICA (od 2000. godine) s posebnim naglaskom na tisak knjige s izborom likovnih kritika dobitnika nagrade. HS AICA dodjeljuje i stručne nagrade na Zagrebačkom salonu, Triennalu hrvatskog kiparstva, ZGRAF-u od 2017. te Splitskom salonu od 2020. godine. U svojim aktivnostima surađuje i sa stručnjacima koji nisu članovi Udruge, a svojim znanjem i sposobnostima mogu pomoći njenom djelovanju. Povremeno je potaknuta na formiranje privremenih ili stalnih radnih grupa za razradu tema, problema i aktivnosti koje odredi Skupština, odnosno Izvršni odbor udruge, a koji su u interesu unapređenja kritičarske struke i umjetnosti artikulirani kao javna očitovanja i inicijative, programi kongresa, kolokvija, seminara, predavanja, diskusija, ˝okruglih stolova˝, stručnih sastanaka i izložbi. HS AICA također podupire sve oblike stručnog usavršavanja svojih članova, međunarodne razmjene i gostovanja stručnjaka iz inozemstva.
U predstojećem razdoblju HS AICA nastojat će u svoje članstvo pozvati što veći broj mladih kritičara čija energija i vizije trebaju biti osnovom budućnosti i pojačane aktivnosti udruge. Također, posebna se obraća svojim umirovljenim članovima, koji rasterećeni radnih obveza mogu i žele kreativno pridonijeti razvoju i aktivnostima udruge. Nažalost, radi nestajanja medijskog prostora za likovnu kritiku te njezine svojevrsne „smrti“, nije uspostavljen cjenik za naš stručni rad, kao ni uloga HS AICA kao udruge koja pruža autorske i savjetodavne usluge članovima, što bi omogućilo transparentnost i povećalo dinamiku poslovnih angažmana.
HS AICA također želi potaknuti regionalne programe i suradnje te pojačati povezivanja i razmjene sa sekcijama drugih zemalja. Posebno želi potaknuti svoje članove na prijavu na postojeće međunarodne natječaje za likovnu kritiku i/ili mlade likovne kritičare. HS AICA će posebnu pažnju posvetiti prevođenju tekstova hrvatskih likovnih kritičara na engleski jezik te njihovom objavljivanju na web stranicama. Svoju internetsku stranicu HS AICA je povezala s internetskim portalom svoje matične, međunarodne udruge. Svojim međunarodnim aktivnostima HS AICA želi doprinijeti međusobnom razumijevanju i uvažavanju različitih kultura, a posebno promociji hrvatske kulture u međunarodnom kulturnom krugu.
Članovi HS AICA 2024
Jasminka Babić, Ms
Vanja Babić, Mr
Ivana Bago, Ms
Irena Bekić, Ms
Branka Benčić, Ms
Nada Beroš, Ms
Tihana Bertek, Ms
Zorica Beus, Ms
Goran Blagus, Mr
Borka Bobovec, Ms
Irena Borić, Ms
Sonja Briski Uzelac, Ms
Josipa Bubaš, Ms
Sandi Bulimbašić, Ms
Sanja Cvetnić, Ms
Branka Cvjetičanin, Ms
Dragan Damjanović, Mr
Dora Derado Giljanović, Ms
Ana Dević, Ms
Petra Dolanjski Harni, Ms
Ervin Dubrović, Mr
Frano Dulibić, Mr
Maja Fawkes, Ms (do 2019)
Maja Flajsig, Ms
Branko Franceschi, Mr
Kristina Tamara Koulen, Ms
Darko Fritz, Mr
Višnja Slavica Gabout, Ms
Zlatko Gall, Mr
Jasna Galjer, Ms
Miroslav Gašparović, Mr
Marko Golub, Mr
Boris Greiner, Mr
Nataša Ilić, Ms
Radmila Iva Janković, Ms
Jasna Jakšić, Ms
Silva Kalčić, Ms
Antun Karaman, Mr
Željko Kipke, Mr
Marta Kiš, Ms
Lseonida Kovač, Ms
Želimir Koščević, Mr
Iva Körbler, Ms
Bojan Krištofić, Mr
Sandra Križić Roban, Ms
Vesna Kusin, Ms
Ana Kutleša, Ms
Igor Loinjak, Mr
Mladen Lučić, Mr
Neva Lukić, Ms
Lovorka Magaš Bilandžić, Ms
Antonia Majača, Ms
Olga Majcen Linn, Ms
Zvonko Maković, Mr
Ivana Mance, Ms
Renata Margaretić Urlić, Ms
Suzana Marjanić, Ms
Ivana Meštrov, Ms
Matko Meštrović, Mr
Anđelko Mihanović, Mr
Dragana Modrić, Ms
Maroje Mrduljaš, Mr
Miona Muštra, Ms
Spomenka Nikitović (Hasanagić), Ms
Ksenija Orelj, Ms
Sunčica Ostojić, Ms
Tomislav Pavelić, Mr
Ana Peraica, Ms
Blaženka Perica, Ms
Davorka Perić, Ms
Patricia Počanić, Ms
Dalibor Prančević, Mr
Iva Prosoli, Ms
Krešimir Purgar, Mr
Enes Quien, Mr
Darja Radović Mahečić, Ms
Valentina Radoš, Ms
Mirela Ramljak Purgar, Ms
Rosana Ratkovčić, Ms
Mirna Rul, Ms
Zdenko Rus, Mr
Sabina Salomon, Ms
Anita Smolčić, Ms
Vinko Srhoj, Mr
Marko Stamenković, Mr
Branka Stipančić, Ms
Svjetlana Sumpor, Ms
Kate Sutton, Ms
Nevenka Šarčević, Ms
Darko Šimičić, Mr
Mladenka Šolman, Ms
Renata Šparada, Ms
Klaudio Štefančić, Mr
Jolanda Todorović, Ms
Marija Tonković, Ms
Zdenko Tonković, Mr
Leila Topić, Ms
Tanja Trška, Ms
Evelina Turković, Ms
Sandra Uskoković, Ms
Berislav Valušek, Mr
Lea Vene, Ms
Jadranka Vinterhalter, Ms
Ante Tonči Vladislavić, Mr
Rozana Vojvoda, Ms
Dario Vuger, Mr
Barbara Vujanović, Ms
Feđa Vukić, Mr
Janka Vukmir, Ms
Vesna Vuković, Ms
Igor Zidić, Mr
Jerica Ziherl, Ms
Anita Zlomislić, Ms
Ivica Župan, Mr
Preminuli članovi
Vera Horvat Pintarić, Ms (2024.)
Antun Maračić, Mr (2023.)
Borivoj Popovčak, Mr (2022.)
Nikola Albaneže, Mr (2022.)
Tonko Maroević, Mr (2020.)
Vlastimir Kusik, Mr (2018.)
Ružica Šimunović, Ms (2018.)
Jelena Uskoković, Ms (2018.)
Marina Viculin, Ms (2015.)
Nada Vrkljan Križić, Ms (2009.)
Marija Gattin, Ms (2010.)
Darko Glavan, Mr (2009.)
Radovan Ivančević, Mr (2004.)
Vladimir Maleković, Mr (2003.)
Marijan Susovski, Mr (2003.)