Pro i protiv, knjiga kritičkih tekstova, predgovora i polemika 1980-2020.
Izdanje Hrvatska sekcija AICA i Durieux, Zagreb, 2020.
Za izdavače Silva Kalčić i Dražen Tončić
Urednica Evelina Turković
Redaktura Sandra Križić Roban
Dizajn naslovnice Igor Kuduz
Knjiga je objavljena uz financijsku potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Grada Zagreba
ISBN 978–953–188–488–4 (Durieux)
ISBN 978–953–56967–5–9 (HS AICA)
Knjiga „Pro i protiv“ Antuna Maračića, dobitnika Godišnje nagrade HS AICA za 2016. (nagrada je dodijeljena krajem 2017. godine), izbor je iz više od četiri desetljeća dugog autorovog likovnokritičkog rada. Maračićev rad u području umjetnosti grana se u njegov autorski umjetnički rad, kustosko djelovanje te u likovnokritičku aktivnost. Izrazitog autorskog stajališta Maračić je tijekom godina ispisao tisuće stranica osvrta, kritika, prikaza, intervjua, polemika… Bio je voditelj mnogih izložbenih institucija, te je time njegov pogled na umjetnost o kojoj piše obilježen neposrednim iskustvom umjetnika, kustosa, te naposljetku pažljivog promatrača i analitičara umjetničkih djela.
Knjiga „Pro i protiv“ u izdanju HS AICA-e i Durieuxa koncipirana je u nekoliko poglavlja: „Dugotrajna druženja“, „Prostor i Galerija proširenih medija“, „ Dubrovačko poglavlje“, „ Introdukcije“, „Dnevno i periodično“ i „Zaoštreno“. Svako od poglavlja, u kronološkom slijedu tekstova, opisuje specifičnu autorovu poziciju i vrijeme u kojem djeluje, od početaka 80-ih godina do danas, te se čita kao svojevrsna povijest suvremene umjetnosti našeg područja.
Izdavači: HS AICA i Durieux, Zagreb 2020.
Za izdavače: Silva Kalčić i Dražen Tončić
Urednica: Evelina Turković
Redaktura: Sandra Križić-Roban
Dizajn ovitka: Igor Kuduz
Grafička priprema i tisak: Durieux
ISBN 978–953–188–488–4 (Durieux)
ISBN 978–953–56967–5–9 (HS AICA)
Broj stranica: 664 str.
Uvez: meki, ilustrirano, 14 x 20,5 cm
Prodajna cijena: 189,00 kn
—
U ovoj su knjizi odabrani tekstovi o likovnim događajima, pojavama i osobnostima koje je Antun Maračić objavljivao od sedamdesetih godina prošloga stoljeća do danas. Osim što su nastajali tijekom tako dugog razdoblja, u više od četiri desetljeća, te time nužno odražavaju mijene autorova razmišljanja o umjetnosti i načina pisanja, tekstovi su i žanrovski vrlo raznovrsni: od kratkih crtica o aktualnim izložbama, lirskih bilješki slobodnijega izraza do analitičkih i retrospektivnih prikaza rada pojedinih autora ili izrazito kritičkih osvrta i polemičkih reakcija na neke pojave naše umjetničke sredine. Više od tisuću stranica objavljenih prikaza, recenzija, kritika… u dnevnim novinama, stručnim časopisima, predgovorima izložbama, Maračić je ispisao ponajprije sa željom da afirmira nove pojave u umjetnosti i autore koji promišljaju svoj prostor i vrijeme. Ili pak suprotno — da razotkrije nesporazume i, prema njegovu mišljenju, nepravedno uspostavljene vrijednosti.
Od svih tih raznorodnih tekstova, za ovu je knjigu odabrano nešto više od stotinu i šezdeset tekstova. Kriteriji odabira bili su isto tako višestruki. Prije svega, trebalo je ocrtati autorovo razumijevanje umjetnosti i umjetničkog djela, pokazati stilske specifičnosti izraza i pisanja o umjetnosti, a potom reprezentirati glavne točke njegova interesa. Jedan od kriterija odabira, koji se na kraju ispostavio i kao presudan, bio je — može li tekst »izdržati« čitanje iz perspektive današnjega vremena, govori li nam i sada, nakon znatnog odmaka od objavljivanja, dovoljno razumljivo i zanimljivo o problemima, okolnostima ili pojavama onoga vremena u kojem je pisan, je li njegova tema i danas aktualna. (…)
Nadamo se da smo knjigu, uz njezinu primarnu formu zbornika likovnokritičarskog pisanja Antuna Maračića, uspjeli strukturirati kao svojevrsnu sažetu kroniku hrvatske suvremene umjetnosti posljednjih četrdesetak godina. Kroniku koja je pisana iz specifične autorske pozicije i senzibiliteta te koja, naravno, nema pretenzija da bude potpuna i sveobuhvatna. (…)
Evelina Turković, urednica
Preuzmi dio teksta iz knjige: Pro i protiv
Pročitaj još…