Iako su knjige iz edicije Hrvatske sekcije Međunarodnog udruženja likovnih kritičara (HS AICA) zamišljene kao zbirke tekstova nagrađenih likovnih kritičara, knjiga Eveline Turković Slika od zvuka, Zvuk u vizualnim umjetnostima drugačije je koncipirana. Osmišljena je kao retrospektivni pregled njezinog autorskog i uredničkog projekta Slike od zvuka (emisije audio radova na Trećem programu Hrvatskoga radija, DVD izdanja te izložbenih postava audio radova za koje je dobila Godišnju nagradu HS AICA-e 2015.). No, specifičnost medija u kojem se ostvaruje projekt Slike od zvuka – audio radova vizualnih umjetnika emitiranih u radijskom programu – usmjerila je koncepciju knjige i šire prema temi zvuka kao izražajnog sredstva u suvremenoj umjetnosti, te prema radiju kao distribucijskom kanalu audio umjetnosti.
Zvuk u suvremenoj umjetnosti, odnosno u spektru multimedijskih umjetnosti koje su se razgranale tijekom dvadesetoga stoljeća na temelju umjetničkih praksi utemeljenih u vizualnom kontekstu, jednako kao i prateći povjesničarskoumjetnički, teorijski i fenomenološki prinosi toj temi, vrlo je živo područje. To je područje snažne teorijsko umjetničke djelatnosti s mnoštvom otvorenih pitanja i još više mogućih odgovora. No, premda i u našem kulturnom krugu postoji znatan interes za zvuk u njegovu kreativnom vidu, posebice među umjetnicima mlađe generacije (a što je vidljivo i u samoj produkciji audio radova za emisiju Slika od zvuka), to se nije odrazilo u literaturi dostupnoj na našem jeziku. Upravo taj izostanak razmatranja važnog tematskog sklopa u suvremenoj umjetničkoj praksi potaknuo je autoricu da ovo izdanje osmisli kao zbornik tekstova o zvuku u suvremenoj umjetnosti. Vodeći se vlastitim iskustvom u produkciji audio radova, autorica se odlučila za eseje koji razmatraju temeljna pitanja te vrste umjetničkog izraza: to su pitanja o specifičnostima, o njezinim mogućnostima, o razlikovanju umjetnosti u zvuku u odnosu na druge auditivne forme, pa do specifičnosti radijske audio umjetnosti kao podvrste šire shvaćenog sound arta. U knjizi su tako sabrani eseji važnih povjesničara i teoretičara toga područja, od jednog od prvih tekstova o novom umjetničkom izrazu povjesničara umjetnosti Rudolfa Arnheima, eseja umjetnika i teoretičara Brandona LaBellea, Dana Landera, Lílian Campesato, teoretičara i kustosa Helmuta Draxlera, do radijske producentice i teoretičarke Heidi Grundmann.
O autorici:
EVELINA TURKOVIĆ (1964.), povjesničarka je umjetnosti, kustosica, likovna kritičarka, urednica emisija o vizualnim umjetnostima na Trećem programu Hrvatskoga radija (Triptih, Ogledi i rasprave, Slika od zvuka, Stvarnost prostora), autorica i urednica emisije Jedno djelo (Treći program Hrvatske televizije, u suradnji s Anom Marijom Habjan), autorica dokumentarnih radiodrama (Odjel Drama Hrvatskoga radija).
Kustosica je izložbi 1:1, među(o)sobno u suvremenoj umjetnosti (HDLU, Zagreb, 2006., u suradnji s Radmilom Ivom Janković), Ja, ti, vi, mi Vlaste Žanić (Umjetnička galerija, Dubrovnik, 2010.), Na duge staze Antuna Maračića (MMSU, Rijeka, 2017.) te više postava Slike od zvuka (MKC, Split, 2010.; ARL, Dubrovnik, 2011.; MSU, Zagreb, 2011.; Pogon Jedinstvo, Zagreb, 2013.; Stara vojna bolnica, Zagreb, 2017.).
U suizdavaštvu: HS AICA i Durieux
Dizajn naslovnice: Igor Kuduz
Korektura: Rosanda Tometić
Prijevodi: Biljana Romić, Snježana Veselica Majhut i Vesna Meštrovič
Fotografije: Marko Ercegović, Damir Žižić, Antun Maračić i Tomislav Turković
Uvez: meki, ilustrirano
ISBN 978-953-56967-4-4 (HS AICA)
ISBN 978-953-188-462-4 (Durieux)
Objavljivanje knjige pomogli su Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Gradski ured za kulturu Grada Zagreba