HS AICA se zalaže da se Mali Salon u Rijeci zaštiti kao kulturno dobro
HS AICA – Hrvatska sekcija Međunarodnog udruženja likovnih kritičara zalaže se da se Mali salon u Rijeci s obzirom na kontinuitet izložbene djelatnosti, zaštiti kao kulturno dobro. Navedimo samo neke komparativne primjere zaštite djelatnosti u Splitu: Kino Karaman, Salon Galić, Galerija fotografije i Foto klub Split.
Zahvaljujući 89 godina dugoj izložbenoj djelatnosti, Mali salon stekao je izuzetan kulturološki značaj, neusporediv s bilo kojom srodnom institucijom u Rijeci i cijeloj državi. Očito je da su sve gradske uprave do danas ispravno smatrale da je za urbanitet grada i njegov kulturni život neophodan izložbeni prostor u razini partera glavne gradske ulice, stoga smatramo nedopustivim da Hrvatska radio televizija kao javna institucija, ili bilo tko drugi, zatvori upravo takvu ikoničnu izložbenu instituciju. U Malom salonu izlagali su vodeći hrvatski, regionalni i svjetski umjetnici bilo na samostalnim, bilo na skupnim izložbama koje su osmislili vodeći domaći i strani kustosi, većinom članovi AICA-e. Značaj impozantne liste izložbi potvrđuje evidencija kojom je od 1952. godine zabilježeno preko milijuna posjetitelja.
Mali salon je tijekom svoje bogate povijesti koja je ujedno i kulturna povijest Rijeke, u više navrata javnim sredstvima uređen i obnavljan kao izložbeni prostor, a recentno je i klimatiziran. I po ovim ulaganjima je očito da je smatrano da se izložbena aktivnost u prostoru neće prekidati.
HS AICA je, s obzirom na sve navedeno, pokrenula inicijativu tj. podnijela molbu Ministarstvu kulture RH i Konzervatorskom odjelu u Rijeci – da se Malom salonu dodjeli status zaštićenog kulturnog dobra kojim bi se sada i zauvijek spriječilo da nejasni interesi prevladaju postojanje legitimnih i povijesno razvijenih javnih sadržaja, i time zaštitilo kulturni život riječkog gradskog središta.
Datum objave: 10/12/2019